Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

2017

Sześciu ratowników z Pisarzowic zostało zadysponowanych do zabezpieczenia Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego w dniu 15 sierpnia 2017. 

Wielki Odpust Krzeszowski

Nasza jednostka współpracowała z ochotnikami z Ptaszkowa i Leszczyńca oraz policją. Nasze działania polegały m.in. na zapewnieniu drożności dróg oraz pomocy wiernym przybywających na uroczystości ku czci NMP Wniebowziętej.

Wielki Odpust Krzeszowski 2017

Informacja za RTI24:
Wczoraj (wtorek) tysiące pielgrzymów odwiedziło sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Przy pięknej słonecznej pogodzie uczestniczyli w nabożeństwie i odpuście z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Wierni zgromadzili się nie tylko w bazylice, ale też na dziedzińcu. Tu za pośrednictwem telebimu mogli również uczestniczyć we mszy, która zakończyła się tradycyjną procesją z Cudowną Ikoną. 
Potem wszyscy oddali się odpustowym uciechom, czyli zabawie i zakupom. Dzieci mogły poszaleć w wesołym miasteczku, rodzice przy kramach z wszelkimi różnościami. Oprócz rękodzieła, miodów i serów, artystycznej twórczości w postaci rzeźb i obrazów, można na nich było znaleźć odzież, bieliznę, obuwie, zabawki i wiele innych. Dużym powodzeniem cieszył się pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego, a także grochówka z polowej kuchni. Do wszystkich stoisk i kramów, które ledwo pomieściły się na obu parkingach przed bazyliką, a także w alejkach na dziedzińcu przed nią, ustawiały się kolejki. Tłumy były ogromne, bo do Krzeszowa zjechała chyba rekordowa liczba pielgrzymów. Większość z nich samochodami, którymi parkowali dosłownie wszędzie. Nawet udostępnione przez mieszkańców miejsca (po 5 zł za auto) nie były w stanie pomieścić wszystkich. Niezmotoryzowani przybyli pieszo, na rowerach i autobusami PKS-u, którymi można się było dostać bez problemów z powrotem do Kamiennej Góry.
Ponieważ tego dnia obywała się również III Pielgrzymka Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, wokół bazyliki było wiele akcentów patriotycznych. Patriotyczne pieśni grała również strażacka Orkiestra Dęta z Wieruszowa. Młodzi ludzie kwestowali na potrzeby różnych organizacji, w tym na rzecz Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska we Wrocławiu. Widać było, że wierni nie żałowali na ten cel grosza.
Pośród licznych atrakcji była i ta oferowana jak co roku przez aktywistów Kolei Karkonoskich. Zapraszali oni całe rodziny na przejażdżki drezyną odcinkiem torów przy dawnej stacji. Niewykluczone, że była to ostatnia okazja, by się drezyną przejechać. W przyszłym roku w tym miejscu zamiast torów może być już ścieżka rowerowa. 
Nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów, wiernych nie tylko z Polski, ale też z innych krajów, czuwali we wtorek policjanci. Nie mieli na szczęście powodów do interwencji. Kilku osobom musieli jednak pomóc ratownicy medyczni. Tym, którym dokuczył ponad 30-stopniowy upał.
pg
źródło - www.rti24.pl

 

 

Kategoria: