Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

Start

Grupa młodzieży jadąca z Kamiennej Góry do Lubawki na wysokości działek przy ulicy Lubawskiej w Kamiennej Górze miała wypadek. Ich autobus zderzył się z samochodem marki BMW. Na miejscu było wielu poszkodowanych. Taki był scenariusz ćwiczeń powiatowych przeprowadzonych 11 czerwca (wtorek).

Jednostki uczestniczące w ćwiczeniach musiały zabezpieczyć miejsce zdarzenia, przeprowadzić ewakuację poszkodowanych z pojazdu, segregacja poszkodowanych, udzielanie kwalifikowanej pomocy medycznej. Dodatkowo okazało się że w szoku jeden z poszkodowanych oddalił się z miejsca zdarzenia przez co służby musiały przeprowadzić akcje poszukiwawczą.
W sumie ratownicy musieli udzielić pomocy 23 poszkodowanym.
Dodatkowym utrudnieniem było włączenie się czujki dymu na terenie Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze. Strażacy musieli się przegrupować i ewakuować część pracowników komendy.
W ćwiczeniach wzięło 33 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej z Kamiennej Góry i Ochotniczych Straży Pożarnych (Krzeszów, Chełmsko Śląskie, Lubawka, Marciszów, Ogorzelec, Pisarzowice) w sumie 11 wozów. Komenda Powiatowa Policji ściągnęła dwudziestu funkcjonariuszy z terenu całego powiatu (7 radiowozów).
Zdarzeniu przyglądali się rozjemcy z komendy z Jeleniej Góry. Na wnioski z ćwiczeń jest jeszcze za wcześnie. Jednak autorzy scenariusza postawili na bardzo trudne sytuacje.

Ćwiczenia odbyły się pod kryptonimem RATOWNIK 2019. Są to cykliczne, coroczne szkolenia dla służby powiatowych organizowane przez Zarządzanie Kryzysowe Powiatu Kamiennogórskiego. W poprzednich latach ćwiczenia obejmowały m.in. zamach w szkole w Marciszowie, zagubioną grupę młodzieży na Skalniku i w okolicach, duży wypadek komunikacyjny w okolicach Przełęczy Okraj. 


www.powiatowa.info

 

Informacja KPP Kamienna Góra:
Kamiennogórscy policjanci 11 czerwca br. wspólnie z innymi służbami przeprowadzili ćwiczenia dowódczo - sztabowe pod kryptonimem „Ratownik 2019”. Działania te zostały zorganizowane w Kamiennej Górze na drodze wyjazdowej z miasta, gdzie według założenia doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Na miejscu było wielu poszkodowanych. Głównym celem ćwiczeń było współdziałanie Policji z innymi służbami oraz podmiotami pozapolicyjnymi w przypadku prowadzenia działań ratowniczych podczas zdarzeń drogowych z udziałem wielu osób poszkodowanych.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze w dn. 11 czerwca br. uczestniczyli w ćwiczeniach dowódczo – sztabowych pod kryptonimem „Ratownik 2019”, zorganizowanych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze. Policjanci wraz z innymi służbami, tj. z Państwową Strażą Pożarną z Kamiennej Góry, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi powiatu kamiennogórskiego oraz Pogotowiem Ratunkowym, przeprowadzili działania ratownicze na drodze gminnej prowadzącej w kierunku Przedwojowa.
Ćwiczenia rozpoczęły się od informacji telefonicznej, przekazanej dyżurnemu Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze przez dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze o zdarzeniu drogowym z udziałem dwóch pojazdów – osobowego oraz autobusu, gdzie jest co najmniej kilkunastu rannych. Wysłani na miejsce policjanci po potwierdzeniu powyższych informacji, mieli za zadanie zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu wydostania wszystkich poszkodowanych z pojazdów, jak też sami przystąpili do udzielania poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym samym czasie patrole Ruchu Drogowego miały za zadanie czasowo wyłączyć z ruchu drogę, jak też wyznaczyć stosowne objazdy. Następnie na miejsce wysłana została grupa dochodzeniowo – śledcza, jak też przewodnik z psem, który miał za zadanie odnaleźć jednego z pasażerów, który w wyniku szoku pourazowego oddalił się w nieznanym kierunku przed przybyciem służb ratowniczych. Jednocześnie policjantka z Ruchu Drogowego musiała odebrać poród, który rozpoczął się w autobusie, biorącym udział w zdarzeniu.
Głównym celem działań „Ratownik 2019” było sprawdzenie gotowości i ocena działania wszystkich służb, co do sposobu realizacji procedur na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz doskonalenie tychże procedur w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.
mł.asp. Paulina Basta


Kategoria: