Gołoledź należy do najgroźniejszych ślizgawic w chłodnej porze roku. Ten nadzwyczaj gładki lód sprzyja poślizgnięciom i upadkom ludzi oraz zwierząt, likwiduje przyczepność opon, oblepia i łamie konary drzew, może zniszczyć sieci energetyczne. Istotą tego zjawiska jest zamarzanie padającego deszczu lub mżawki, osadzanie się mgły czy chmury na wszystkich powierzchniach wychłodzonych poniżej 0°C.

Gołoledź może tworzyć się również na powierzchniach o temperaturze nieco wyższej od 0°C gdy opady deszczu lub mżawki składają się z przechłodzonych kropelek wody. Czynnikiem, który doprowadza przechłodzone kropelki deszczu lub mżawki do zamarzania jest uderzenie w powierzchnię. Kropelki wówczas rozlewają się, zaczynają parować przez co ochładzają się i błyskawicznie zamarzają. Powstaje jednorodny, bezpostaciowy lód – gołoledź.

Osad gołoledzi może tworzyć bardzo cienką warstwę i być słabo widoczny, może być w kolorze chodnika, przyjmować czarną barwę asfaltu lub szarą betonu. Na jezdni pokrytej gołoledzią samochód może stracić przyczepność nawet przy bardzo małej prędkości. Dla pieszego, na oblodzonych chodnikach, jedynym ratunkiem jest poruszanie się "na pingwina".

źródło: pogodynka.pl