Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

Inne informacje

Serwis Remiza.com.pl zwrócił w ostatnim czasie uwagą na problem sprzątania dróg z zanieczyszczeń nawiezionych przez maszyny rolnicze. Przypomnijmy, że w naszym rejonie trwa walka między PSP (a przy okazji OSP) z zarządcami dróg kto ma sprzątać plamy substancji ropopochodnych.

Od stycznia 2017 roku już kilkukrotnie droga wojewódzka nr 367 była wyłączona z ruchu, a strażacy zarówno zawodowi jak i ochotnicy „pilnowali plamy oleju”. Zarządca uznawał że sprzątaniem powinni zając się strażacy, a PSP uznawało że to obowiązek zarządcy. Właściciel drogi twierdził też, że nie ma przeszkolonych ludzi do usuwania zagrożenia. W rezultacie m.in. do Pisarzowic przyjechały ekipy telewizyjne z TVN, TVP czy Polsatu.
Inaczej sprawa ma się z drogami powiatowymi na naszym terenie. Tutaj plamy oleju sprząta wyłoniona w przetargu firma. Niestety ekipa sprzątająca stacjonuje w Wiązowie (pod Brzegiem-Opolem) czyli około 120 kilometrów od Pisarzowic. Według Google Maps dojazd powinien zająć ekipie mniej więcej 1 godzinę 46 minut. Przez ten czas zabezpieczeniem miejsca zdarzenia zajmują się strażacy.


Artykuł portalu remiza.com.pl:
STRAŻACY ZAMIAST RATOWAĆ USUWAJĄ SŁOMĘ, GNÓJ I ZIEMIĘ Z DRÓG PUBLICZNYCH
SZYMON PRUKAŁA / 17.10.2017
Za nami okres żniw ale trwają jeszcze ostatnie prace rolników przed zimą. Niestety bardzo często zostawiają po sobie jeden wielki bałagan. Kto to wszystko posprząta? Jak zwykle niezastąpieni strażacy.
Artykuł powstał by zwrócić uwagę na problem i uczulić ludzi na zaśmiecanie czy zanieczyszczanie przestrzeni publicznej. W okresie wykopków czy wywożenia obornika często dochodzi o oblepienia kół pojazdów, następnie przy wyjeździe z pola i większej prędkości pojazdu na drodze bitumicznej cała masa zostaje na nawierzchni.
Co wtedy?

Oczywiście najłatwiej wezwać strażaków, którzy przyjadą i posprzątają. Oczywiście na wspólny koszt.

We wrześniu, a dokładnie 22.09.2017 o godzinie 20:50 strażacy z OSP Odolanów wezwani zostali na trasę Odolanów-Świeca, gdzie prawdopodobnie jakiś rolnik zgubił cały balot słomy. W efekcie na odcinku 150-200 metrów leżała rozwalona słoma, a śladu po rolniku brak. Po prostu uciekł i po sobie nie posprzątał stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym dla pozostałych uczestników. Na miejscu była obecna także policja, która zabezpieczała miejsce zdarzenia.

Od początku września bieżącego roku w całej Polsce doszło do kilku przypadków wielkiego sprzątania po rolnikach. 4 września 2017 roku późnym wieczorem do Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o zalegającym oborniku na bardzo długim dystansie Drogi Wojewódzkiej 444.

Rozrzucony obornik znajdował się na trasie Krotoszyn-Sulmierzyce. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że gnojownik ciągnął się nawet od Krotoszyna pod sam Milicz przez Sulmierzyce.

Strażakom nie wystarczyły łopaty, widły oraz miotły. Śliską nawierzchnię drogi trzeba było czyścić za pomocą wody. Podczas działań odcinek DW 444 został całkowicie zablokowany, a utrudnienia trwały około 2 godzin.
W akcji usuwania obornika z jezdni udział wzięły aż 4 zastępy Straży Pożarnej: JRG PSP Krotoszyn, OSP Krotoszyn, OSP Sulmierzyce, OSP Chwaliszew.

Dzień wcześniej, czyli 21 września miał miejsce podobny przypadek do wyżej opisanego. Tym razem ochotnicy z Koźmina Wlkp. usuwali błoto zalegające na jezdni w Orli.

Strażacy z Koźmina Wlkp. zostali wezwani do usunięcia zanieczyszczenia 12.09.2017, po godz. 22.00. Na odcinku około 30 metrów zalegała spora ilość błota. Najprawdopodobniej pozostawił ją wyjeżdżający z drogi gruntowej lub pola pojazd.
Niebezpieczne miejsce zabezpieczała także policja.

Przypominamy, że obowiązkiem kierowcy, sprawcy „bałaganu” jest doprowadzenie drogi do porządku, w tym przypadku do usunięcia błota z jezdni. Strażacy w tym czasie mogą być bardziej potrzebni w innym miejscu.
https://remiza.com.pl/strazacy-zamiast-ratowac-usuwaja-slome-gnoj-i-ziemie-z-drog-publicznych/


Więcej informacji:
- Plama oleju w Pisarzowicach
- Plama na DW367
TVP
- TVN24
- Zwężenie na DW367
- Dalej zamknięty pas

Kategoria: