Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

2020

24 sierpnia 2020 około 11:40 druhowie z Pisarzowic wezwani do groźnego zdarzenia w Kamiennej Górze. W budynku wielorodzinnym wybuchł gaz.

Według zgłoszenia w budynku z wielkiej płyty przy ulicy Piastowskiej wybuchł gaz. Jedna osoba była poszkodowana.
Na miejsce zdarzenia udało się pięć jednostek PSP Kamienna Góra, dwie jednostki z Krzeszowa oraz OSP Pisarzowice.
Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej dwóm poszkodowanym.
W wyniku wybuchu poszkodowana została 12 latka, która została przetransportowana helikopterem do szpitala.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że do wybuchu doszło podczas prac odpowietrzania pionu gazowego w budynku. Wybuch nastąpił w mieszkaniu w którym przebywała sama 12 latka. Z budynku zostały ewakuowanych dwanaście rodzin.

Start Lotniczego Pogotowia Ratunkowego:

 Informacja Urzędu Miasta Kamienna Góra:

Służby miejskie pracują na ul. Piastowskiej w Kamiennej Górze, gdzie dziś koło południa doszło do wybuchu gazu w jednym z budynków.
Ranna została 12-letnia dziewczynka, która została przetransportowana do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Jak informuje kamiennogórska straż pożarna ogień, który pojawił się po wybuchu, został ugaszony. Prywatne mieszkanie należące do 3-osobowej rodziny jest jednak całkowicie zniszczone. Według wstępnych informacji konstrukcja budynku nie została naruszona. Przed wybuchem w budynku były prowadzone prace przy instalacji gazowej.
- Będziemy starali się pomóc poszkodowanym. Na razie zadeklarowali, że zamieszkają u najbliższej rodziny - mówi Karolina Adamczyk z wydziału zarządzania kryzysowego.
- Prawdopodobnie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizujemy zbiórkę potrzebnych im rzeczy, gdyż stracili wszystko - dodaje.
Z budynku zostało ewakuowanych 12 rodzin. Na razie nie mogą powrócić do mieszkań. Miasto zapewni im pobyt w świetlicy, ciepłe i zimne napoje i jeśli będzie taka potrzeba także posiłek.


 


 


Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy i wyposażenia mieszkania dla rodziny, która najbardziej ucierpiała w wybuchu gazu na ul. Piastowskiej.
Podczas eksplozji poważnie ranna została 12-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do Centrum Leczenia Oparzeń w Ostrowie Wielkopolskim i walczy o życie. Jej stan lekarze określają jako krytyczny.
Mieszkanie, które było epicentrum wybuchu, zostało doszczętnie zniszczone. Rodzina straciła wszystko.
Aby pomóc ofiarom tragedii można wpłacać pieniądze za pośrednictwem specjalnie uruchomionej zbiórki 👇https://zrzutka.pl/h7ae44
Można też przekazać pomoc rzeczową. UWAGA❗️Potrzebne będą rzeczy NOWE lub w BARDZO DOBRYM STANIE❗️
Lista potrzebnego wyposażenia
✳️kołdra szerokość 200 x 160 cm + poduszki jaśki,
✳️pościel szerokość 200 x160 cm,
✳️suszarka do włosów,
✳️żelazko + deska do prasowania,
✳️proszek do prania,
✳️czajnik bezprzewodowy
✳️odkurzacz
✳️ręczniki
✳️mikrofalówka
✳️firanki, karnisze
✳️lampy
✳️miotła, mop, ścierki, wiadro, zmiotka
✳️armatura sanitarna: brodzik, umywalka, baterie, toaleta
✳️stół, 4 krzesła
✳️laptop dla dziecka, tablet (do szpitala)
✳️przybory szkolne, plecak, artykuły papiernicze,
✳️szafka na buty
✳️karma dla psa
✳️mikser
✳️wieszaki do ubrań
✳️walizki,
✳️plastikowe
✳️okna, drzwi wewnętrzne, wejściowe
✳️patelnia
Koordynatorzy akcji zbiórki wyposażenia
Joanna Ochmańska - 883 325 126
Elżbieta Seweryniak - 609 938 535

aktualizacja 26.08.2020:
Trwa akcja pomocy dla rodziny poszkodowanej w wybuchu gazu przy ul. Piastowskiej. Dzięki ofiarności mieszkańców udało się skompletować prawie całe wyposażenie zniszczonego mieszkania.
Spółdzielnia mieszkaniowa "Szarotka" wstawi okna i drzwi. Spółka Mieszkaniowa zaoferowała przekazanie materiałów budowlanych. Po posprzątaniu zniszczonego mieszkania poznamy pełny zakres koniecznych prac.
Nadal trwa zbiórka pieniędzy dla poszkodowanej rodziny.
Aby pomóc ofiarom można skorzystać ze specjalnie uruchomionej zbiórki https://zrzutka.pl/h7ae44
Pomocowe konto uruchomił także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej 
67 1500 1429 1014 2033 3586 0000
Santander 1 oddział w Kamiennej Górze. 

Motoserce Lubawka 2020
🔥🔥🔥 MOTOSERCE DLA POSZKODOWANEJ W WYBUCHU GAZU DZIEWCZYNKI I JEJ RODZINY 🔥🔥🔥
Kochani... podczas akcji poboru krwi w Lubawce 29.08.2020 będzie można wesprzeć rodzinę, poszkodowaną we wczorajszym wybuchu gazu. Odbędą się liczne licytacje, z których dochód będzie przekazany na ten cel. Zostanie wystawiona puszka, do której będzie można wrzucać datki.
💥💥💥Zapraszamy do kontaktu wszystkie zainteresowane osoby / firmy, które chciałyby zasponsorowac voucher, gadżet, kosz slodyczy, tort lub inne rzeczy do licytacji.
Chcesz pomóc? Napisz do nas lub pozostaw komentarz pod postem 💥💥💥
Zapraszamy wszystkich do udziału w tej imprezie.

 
aktualizacja 27.08.2020
PROKURATURA I SĄD O WYBUCHU
Prokuratura Rejonowa w Kamiennej Górze prowadzi postępowanie w sprawie o umyślne sprowadzenie w dniu 24 sierpnia 2020 roku w budynku przy ul. Piastowskiej w Kamiennej Górze bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia znacznych rozmiarów w postaci eksplozji gazu i doprowadzenia na skutek nie zachowania należytej ostrożności do eksplozji gazu, skutkiem czego ciężkich obrażeń, w postaci poparzenia co najmniej 60 procent powierzchni ciała doznała 12-letnia dziewczynka, tj. o czyn z art. 164 § 1 kk i art. 163 § 2 kk w zw. z art. 163 § 1 pkt 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk
W sprawie zarzuty usłyszało dwóch mężczyzn, Bogusław J. i Włodzimierz J., pracownicy spółki gazowniczej, którzy w dniu zdarzenia mieli zamontować gazomierze we wszystkich lokalach mieszkalnych we wskazanym budynku. Zarzucono im, że przystąpili do wykonywania prac nie sprawdzając uprzednio, czy instalacja doprowadzająca gaz do poszczególnych mieszkań została zamknięta, a także, że nie przeprowadzili próby szczelności instalacji gazowej. Monterzy nie zareagowali również we właściwy sposób na przekazywane przez mieszkańców budynku sygnały o wyczuwalnym silnym zapachu gazu.
W sprawie przeprowadzono, z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa, oględziny miejsca zdarzenia, przesłuchano część świadków oraz zabezpieczono dokumentację związaną z wykonywanymi w budynku pracami.
Włodzimierz J. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. 27 sierpnia 2020 roku Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze, na wniosek prokuratora, zastosował wobec niego areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy.
Drugi z podejrzanych, Bogusław J. nie przyznał się do sprawstwa zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. W dniu dzisiejszym zostanie skierowany do Sądu wniosek o tymczasowy areszt również wobec tego podejrzanego.

ID informacje Dolnośląskie nr 35 (71)
Kategoria: