Drugi dzień Manewrów Medycznych jednostek OSP gminy Kamienna Góra (22.10.2017) w całości poświęcone były zadaniom praktycznym.

Sześć jednostek jeździła po terenie sołectwa Pisarzowice na sześć zupełnie innych zdarzeń. Każda z drużyn musiała wykonać wszystkie zadania polegające na:
- zabezpieczeniu człowieka który spadł z wysokości
- zabezpieczeniu człowieka porażonego przez prąd z wykorzystaniem AED
- zabezpieczeniu wypadku komunikacyjnego
- pomocy nieprzytomnej kobiecie w ciąży
- zabezpieczeniu mężczyzny z wbitym ciałem obcym w nogę
- zabezpieczeniu nastolatka z którym nie ma kontaktu słownego
Na zakończenie części praktycznej organizatorzy przygotowali zdarzenie masowe, gdzie ilość sił i środków była mniejsza od ilości poszkodowanych. W wyniku wypadku komunikacyjnego dwie osoby zostały uwięzione w pojeździe. Wcześniej w kolizji ucierpiała grupa 12 dzieci. W szoku dzieci biegały po okolicznych łąkach. Część z nich potrzebowała natychmiastowej pomocy.
Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Kamienna Góra. W założeniach szkoleniowych był przyjazd z pomocą jednostek PSP z Kamiennej Góry. Niestety w trakcie ćwiczeń doszło do prawdziwego zdarzenia drogowego w miejscowości Świdnik i jednostki Państwowej Straży Pożarnej zostały zadysponowane do tego zdarzenia.
W trakcie ćwiczeń instruktorzy na bieżąco informowali ratowników o popełnianych błędach czy też innych rozwiązaniach.
Na koniec wszyscy uczestnicy Manewrów otrzymali certyfikaty uczestnictwa.


Czytaj więcej:
Manewry I dzień
Manewry II dzień

Galeria zdjęć:
I dzień
II dzień 
MDP - pozoranci

Filmy:
Zbieracz Kasztanów I
Zbieracz Kasztanów II
Ciężarna
Dziecko pod gruzem
Wisielec

W mediach:
powiatowa.info - Koniec ćwiczeń
powiatowa.info - Strażackie manewry


Opis zdarzeń:
I etap obejmował zdarzenia w dniu 21 października 2017r. wśród nich następujące założenia:
- Poszkodowane dziecko wiek 5L po upadku z wysokości oraz przygnieceniu przez elementy budowlane znajduje się pod gruzami. Informacja dla ratowników: jesteście pierwszą przybyłą jednostką na miejscu zdarzenia ZRM przybędzie za 15 min.
- Poszkodowany po upadku z nasypu kolejowego leży na brzuchu w pozycji niedogodnej do oceny. Informacja dla ratowników: jesteście pierwszą przybyłą jednostką na miejscu zdarzenia ZRM przybędzie za 15 min. Brak świadków zdarzenia.
- Poszkodowany zastany w pozycji wiszącej na uprzęży na gruntem ok. 1m. Brak kontaktu z poszkodowanym. Informacja dla ratowników: jesteście pierwszą przybyłą jednostką na miejscu zdarzenia ZRM przybędzie za 15 min. Brak świadków zdarzenia.

II etap obejmował zdarzenia w dniu 22 października 2017r. wśród nich następujące założenia:
1. WEZWANIE: Dziecko po upadku z drzewa. Wiek dziecka ocenia zespół. Na miejscu zdarzenia instruktor informuje: jesteście pierwszą przybyłą jednostką na miejscu zdarzenia ZRM przybędzie za 15 min. Brak świadków zdarzenia.

2. WEZWANIE: Poszkodowana osoba po upadku z wysokości po wspinaczce alpinistycznej. Na miejscu zdarzenia instruktor informuje: jesteście pierwszą przybyłą jednostką na miejscu zdarzenia ZRM przybędzie za 15 min. Brak świadków zdarzenia. Poszkodowany leży na ziemi zapięty w uprząż na brzuchu. Brak kontaktu słowo-logicznego z poszkodowanym. Słychać pojękiwania.

3. WEZWANIE: Poszkodowana osoba leży przy wyciągu.
Na miejscu zdarzenia instruktor informuje: jesteście pierwszą przybyłą jednostką na miejscu zdarzenia ZRM przybędzie za 15 min. Świadek zdarzenia informuje, że słyszał głośny trzask. Poszkodowany leży na ziemi twarzą w dół brak możliwości oceny. w pobliżu znajduje się zestaw narzędzi. Brak kontaktu słowo-logicznego z poszkodowanym - nieprzytomny.

4. WEZWANIE: Poszkodowana osoba z bólami w kl. piersiowe. Po zasłabnięciu. Na miejscu zdarzenia instruktor informuje: jesteście pierwszą przybyłą jednostką na miejscu zdarzenia ZRM przybędzie za 15 min. Świadek zdarzenia wskazuje palcem miejsce nie zabrany przez Zastęp oddala się ze zdarzenia brak dalszych informacji brak możliwości zebrania wywiadu ratowniczego. Poszkodowany leży oparty o drzewo i bełkocze. Brak kontaktu słowo-logicznego z poszkodowanym. Słychać niezrozumiałe dźwięki choć widać, że poszkodowany wzrokiem ogarnia otoczenie przy badaniu wymachuje rękoma.

5. WEZWANIE: Kolizja dwóch pojazdów osobowych brak poszkodowanych, wyciek paliwa z pojazdu. Na miejscu zdarzenia instruktor informuje: jesteście pierwszą przybyłą jednostką na miejscu zdarzenia PSP przybędzie za 10 min. Świadek zdarzenia wezwał pomoc, to poszkodowany. Poszkodowany znajduje się w pojeździe. Brak kontaktu słowo-logicznego z poszkodowanym.

6. WEZWANIE: Przed Domem Kultury zasłabła kobieta. Ludzie mówią, że pogryzł ją pies i uciekł
Na miejscu zdarzenia instruktor informuje: jesteście pierwszą przybyłą jednostką na miejscu zdarzenia ZRM przybędzie za 15 min. Świadkowie zdarzenia są agresywni i domagają się pogotowia a nie Ekipę w czarnych strojach!!! pogrzeb odbyli w czwartek i już wystarczy!!!. Poszkodowana leży na ziemi na prawym boku w pozycji bezpiecznej, tłum broni ją w przypadku obrócenia.