Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

2017

W dniu 21 października 2017 o godzinie 15:30 rozpoczęły się Pierwsze Manewry Medyczne jednostek OSP z terenu gminy Kamienna Góra. Sześć jednostek z terenu gminy ćwiczyło wokół Gościńca Rudawskiego.

Pod Gościniec Rudawski zjechały jednostki z Leszczyńca, Ogorzelca, Janiszowa, Ptaszkowa, Krzeszowa oraz gospodarze – OSP Pisarzowice. W sumie 32 druhów.
W pierwszej części Pan Patryk Telesz, zajmujący się w Urzędzie Gminy Kamienna Góra zarządzaniem kryzysowym, obroną cywilną i jednostkami OSP przedstawił przygotowanie gminy do działań w trakcie powodzi. Przypomniał gdzie znajdują się gminne magazyny przeciwpowodziowe, miejsca zalewowe oraz objaśnił zasady współpracy z firmami zewnętrznymi zajmującymi się m.in. dostawą piasku czy też zapewniają nocleg dla ewakuowanych osób.
W dalszej części mł. asp. Adrian Książek omówił zagadnienia BLS oraz tlenoterapii.
Po części teoretycznej przyszedł czas na działanie. Instruktorzy podzielili jednostki na dwie grupy po trzy jednostki. Na sali wykładowej odbywały się praktyczne warsztaty z wykorzystania defibrylator AED, podejścia do poszkodowanego, zabezpieczenia go, kontroli oddechu, badania urazowego, przeniesienia na deskę czy prowadzenie RKO. W tym czasie trzy jednostki wykonywały ćwiczenia w terenie.
Na poszczególnych stacjach ratownicy mieli za zadanie wydobyć dziecko spod gruzowiska, opatrzyć i przeprowadzić resuscytacje człowieka który spadł z wiaduktu, zabezpieczyć człowieka który podczas prac wysokościowych zemdlał i zawisł na linach asekuracyjnych oraz przeprowadzić poszukiwania zaginionego.
Na zakończenie pierwszego dnia druhowie odpoczywali przy wspólnym ognisku przygotowanego przez gospodarzy – druhów Zdzisława Cebulę i Waldemara Piszczka oraz Gościniec Rudawski.


Pierwsze Manewry zorganizowano z inicjatywy Gminnego Zarządu OSP i ochotników z terenu gminy. Ostatecznie organizatorami przedsięwzięcia był Urząd Gminy Kamienna Góra oraz Zarząd Gminny OSP. Wsparcie merytoryczne zapewnia jednostka Państwowej Straży Pożarnej z Kamiennej Góry. Wsparcie finansowe pochodzi od Nadleśnictwa Kamienna Góra oraz Banku Spółdzielczego Kamienna Góra.

W niedzielę (22 października) druhowie będą działać od godziny 9:00 na sześciu punktach. Na koniec planowane jest duże zdarzenie w którym udział wezmę wszystkie jednostki OSP na raz. 

  Galeria zdjęć

 Film z zadania z wisielcem

 Film z zadania z dzieckiem

informacja na portalu powiatowa.info


Czytaj więcej:
Manewry I dzień
Manewry II dzień

Galeria zdjęć:
I dzień
II dzień 
MDP - pozoranci

Filmy:
Zbieracz Kasztanów I
Zbieracz Kasztanów II
Ciężarna
Dziecko pod gruzem
Wisielec

W mediach:
powiatowa.info - Koniec ćwiczeń
powiatowa.info - Strażackie manewry

Kategoria: